Daimler, Renault ve Nissan ortaklığı bitiyor

Daimler ve Renault-Nissan Alliance, yaklaşık on yıl önce üç yönlü bir ortaklık kurdu ve bunun sonucunda birkaç ortak ürün piyasaya sürdü. Her ikisi de Daimler’in kompakt otomobil platformuna dayanan Infiniti Q30 ve QX30 ikilisi, muhtemelen bu işbirliğinin en önemli örneklerinden biri. Ancak son birkaç ayda durum değişti ve Daimler, Renault ve Nissan ortaklığı bitiyor gibi görünüyor. Mercedes ana şirketi Daimler, Renault’daki tüm hissesini satıyor.

Automotive News’e göre Daimler’in kurumsal yatırımcılara 9.2 milyon hisse için bir teklif sunacağı bildiriliyor. Hisse, mevcut döviz kurlarında yaklaşık 364 milyon dolar değerinde. Nissan, Alman otomobil üreticisindeki tüm hissesini Mayıs ayında 1,2 milyar dolara satacak. Bu yılın Mart ayında Renault, Daimler’deki hissesini de sattı.

Daimler Renault ve Nissan ortaklığı bitiyor

Daimler ve Renault-Nissan ortakları, en son örneği Renault Kangoo’nun yeniden yapılandırılmış ve biraz değiştirilmiş bir versiyonu olan yeni Mercedes-Benz Citan olmak üzere birkaç ortak model piyasaya sürdü. Bu LCV’nin ilk nesli, markanın ürün yelpazesindeki diğer ürünlerin sunduğundan çok daha düşük olan kalitesi nedeniyle alay konusu olmuştu. Bu arada X-Serisi, yeniden adlandırılmış bir Nissan Navara’ydı, ancak bu pahalı kamyonun satışları çok düşüktü ve Daimler’i Mayıs 2020’de projeyi durdurmaya zorladı.

Ortaklığın diğer meyveleri arasında, Avrupa’da yedi vitesli otomatik şanzımanla eşleştirilmiş 2.2 litrelik Mercedes kaynaklı bir motorla satılan Infiniti Q50 yer alıyor. Mercedes ayrıca, 2018’den itibaren farklı Nissan ve Infiniti araçları için dokuz ileri otomatik şanzımanını da tedarik etti.

Sektör analistleri, eski ittifak CEO’su Carlos Ghosn’un 2018’de tutuklanmasının ortaklığın başını belaya soktuğunu söylüyor. Renault ve Nissan hem nakit akışını hem de karlılığını optimize etmek için yollarını arıyor.

Güncel tüm araba haberlerimizi okumak ve fiyat listelerini incelemek için takipte kalın. Bizleri aynı zamanda Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Contact Us