Daimler, Mercedes’i kamyonlardan ayıracak

Daimler hissedarları, her iki şirketin de değerini artırma kararıyla, Mercedes-Benz lüks otomobil operasyonlarından yayılan ağır kamyon bölümünü ayırma planı lehinde oy kullandı.

Daimler denetleme kurulu başkanı Bernd Pischetsrieder cuma günü yaptığı sanal olağanüstü hissedar toplantısında, oyların yüzde 99,9’unu alarak neredeyse tüm yatırımcıların önerilen anlaşmayı onayladıklarını söyledi.

Bu hareket, işletmelerin pil gücü ve otonom sürüş gibi sektöre özgü trendlere daha hızlı tepki vermeleri için tasarlandı ve bir asırdan fazla bir süredir tek bir çatı altında çalıştırılmalarına son verdi.

Daimler Trucks CEO’su Martin Daum toplantıda, “Şimdiye kadar kendimizi otomobil arkadaşlarımızın izlediği rotaya yönlendirmek zorundaydık. Gelecekte kendi rotamızı planlayabilir ve bizim için ideal olan yolu seçebiliriz.” dedi.

Otomobil ve kamyonet işine odaklanmasını yansıtmak için önümüzdeki şubat ayından itibaren Mercedes-Benz Group olarak yeniden adlandırılacak olan lüks otomobil üreticisi, bölünmüş kamyon üreticisinin 2022’nin ilk çeyreğinde Almanya’nın en büyük 40 firmasının yer aldığı DAX listesinde kendisine katılmasını bekliyor.

Daimler Trucks, bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 8,2 kar marjı bildirdi. Pandemi öncesi seviyelere bir toparlanma oldu ancak yine de Traton’un Scania ve Volvo Group’un Volvo Trucks’ı da dahil olmak üzere rakiplerinin altında. Pandemi öncesinde Daimler Trucks, yaklaşık 2 milyar karla yaklaşık 40 milyar avro yıllık geliri devretti.

 

Bir cevap yazın

Contact Us