Dacia ve Renault yeni hibrit versiyon 1.8 E-Tech için hazırlanıyor

Renault’ya takılan ve yakında Dacia Lodgy’nin yerine geçecek olan 1.6 E-Tech, hibrit ve plug-in hibrit versiyonlar, 1.8 (HR18) motorla donatılacak. Bu, 2024 sonbaharında gelecekteki Dacia Duster ve 2025’te Bigster tarafından açılacak.

2020 yılının başında Lardy geliştirme merkezinde buluşan E-Tech sisteminin mühendisleri, bu yeni teknolojinin henüz emekleme aşamasında olduğunu gizlemedi. Renault, haziran ayında 2030’da arzın %90’ının elektrikli olacağını açıklasa da, E-Tech teknolojisinin önünde, özellikle Dacia’da parlak bir gelecek var. Teknoloji, eylül ayında tanıtılacak ve 2022’nin başlarında piyasaya sürülecek olan Lodgy’nin yerini alacak olan aracın açılışını yapacak.

Renault, 2022’de Kadjar’da 200 hp’lik yeni 1.2 E-Tech’i piyasaya sürecek.

Gerçekten de, mevcut Small 1.6 E-Tech sürümüne 2022’de dahili olarak Medium adlı sürüm katılacak. İkincisi, her ikisi de İspanya’da üretilen ve yeni Kadjar’da 200 hp hibrit ve ardından 2024’te 280 hp plug-in hibrit olarak sunulacak olan yeni debriyajsız şanzımanı yeni üç silindirli 1.2 TCe (HR12) ile birleştirecek. Yine de mühendisler devamı için şimdiden hazırlık yapıyorlar.

Bu teknoloji Renault Clio’da piyasaya sürüldüğünde, mühendisler tüketimin azaltılması açısından güçlü bir gelişme marjı olduğunu kabul ettiler. Ve bunun iyi bir nedeni var: İlk proje, HR16 motorunun , yakıt tüketimini destekleyen ancak motor gücünü büyük ölçüde azaltan Atkinson döngüsünü (Toyota tarafından da kullanılır) benimsemesini gerektiriyordu. Bu nedenle, fikir üretim versiyonunda tutulmadı. Ama bu sadece bir erteleme.

Gerçekten de Renault grubu, 1.6’nın bir evrimi olan 1.8 atmosferik motora (HR18) dayalı yeni bir versiyon geliştiriyor. Böylece, yer değiştirmedeki artış, güç kaybı olmadan sistemin daha verimli olmasını sağlayacak olan Atkinson döngüsüne geçişe izin verir. Özellikle Dacia söz konusu olduğunda temel üretim maliyetlerini azaltmak için çok sayıda optimizasyon yapılacaktır. Aldığımız bilgilere göre, hibrit ve plug-in hibrit olarak sunulan 1.8 E-Tech, 2024 sonbaharında gelecek. Önce Duster’ın üçüncü neslinde, ardından 2025’te yedi koltuklu ağabeyi Bigster’da.

Bir cevap yazın

Contact Us