Citroen, elektrikli Ami Microcar’ı piyasaya sürecek

Citroen, gelecek yıl İngiltere’de Ami tam elektrikli mikro otomobilini piyasaya sürerek modelin mevcut Fransa, İtalya, Belçika, İspanya ve Portekiz pazarlarına katılacak.

Citroen, 2020 yazında satışların başlamasından bu yana, araç için 6.500’ü Fransa’da ve 2.000’i İtalya’da olmak üzere 9.000 sipariş aldığını söyledi.

Citroen, 12.000’den fazla İngiliz müşterisinin Ami’ye ilgi gösterdiğini söyledi.

Citroen’in İngiltere patronu Eurig Druce, Ami’nin araçlar için daha katı sınırlar getiren şehirlerde ve kentsel alanlarda artan yeni mobilite çözümlerine yönelik artan ihtiyacı karşılamaya yardımcı olacağını söyledi.

Citroen, Ami’nin İngiltere’de soldan direksiyonlu bir araç olarak kalacağını söyledi. Marka, yakın gelecekte mikro otomobil için İngiltere fiyatlandırmasını açıklayacağını söyledi.

Ami’nin Rocks-e adlı Opel markalı bir versiyonu da var. Bu versiyonun satışları bu sonbaharda Almanya’da başlayacak.

Ami ve Rocks-e, küçük boyutları ve düşük hızları nedeniyle AB tarafından dört tekerlekli bisikletler olarak sınıflandırılmakta. Bazı Avrupa ülkelerinde 14 yaşından itibaren sürülebilirler, ancak Birleşik Krallık’ta sürücülerin tam ehliyete ihtiyacı olacaktır.

Ami’nin menzili yaklaşık 75 km’dir (46 mil).

Citroen , İngiltere’deki satışların başladığını duyuran bir haber bülteninde, şu anda Ami müşterilerinin çoğunluğunun toplu taşıma araçlarının kıt olduğu kırsal alanlarda veya küçük kasabalarda olduğunu söyledi.

Stellantis’e ait marka, 400 litre kullanılabilir hacme ve yolcu tarafında 140 kg alabilen modüler bir depolama alanına sahip ticari versiyonu My Ami Cargo’nun satışına başladı.

Ami, Stellantis’in Fas, Kenitra’daki fabrikasında üretildi. 2019’da Cenevre otomobil fuarında görücüye çıkan Ami One konsept aracından türetilmiş.

Citroen, simetrik ön ve arka modüllerin yanı sıra mevcut Stellantis markalarının bazı bileşenlerini kullanarak maliyetleri düşük tuttu.

Bir cevap yazın

Contact Us