Çip krizi nedeniyle Nissan da üretimi durdurdu!

Japon otomobil devi Nissan, yarı iletken kıtlığı nedeniyle bu ay Meksika’da faaliyetlerini askıya almayı planlıyor. Nissan çip tedarik sıkıntısı nedeniyle 2 fabrikasında üretimi durdurma kararı aldı.

Dünyayı sarsan çip krizi, otomobil markalarını vurmaya devam ediyor. Otomotiv sektörünü ciddi şekilde etkileyen çip krizi, birçok markanın üretimini sekteye uğrattı.

Japon otomobil üreticisi Nissan, Meksika birimi çarşamba günü yaptığı açıklamada, yarı iletken çip kıtlığını yönetmek için gereken üretim ayarlamaları nedeniyle ekim ayında iki Meksika tesisinde birkaç günlüğüne geçici iş durdurmaları gerçekleştireceğini söyledi.

Nissan’ın şirket merkezi Aguascalientes eyaletindeki 2. fabrikasındaki operasyonlarını ekim ayında 11 gün süreyle durduracağını ve Morelos eyaletindeki CIVAC tesisinin 8 gün süreyle durdurulacağını söyledi. L

atin Amerika’nın en büyük iki ekonomisi olan Brezilya ve Meksika’daki otomotiv üretiminin Eylül ayında sektör genelindeki yarı iletken çip sıkıntısı ve Meksika’daki demiryolu blokajları nedeniyle düşüşe geçmesiyle gerçekleşti.

Nissan, “Bunun yerel ve küresel olarak otomotiv endüstrisi üzerindeki etkisini en aza indirmek için üretim sürecimizde ayarlamalar yapmaya devam ediyoruz” diyen Nissan, üretimi geri kazanmak ve distribütörlere ve müşterilere araç teslimatında başarılı olmak için çalıştığını da sözlerine ekledi.

Kaynak: Mehmet Şimşir – Haber.com

Bir cevap yazın

Contact Us