Bugatti Bolide 4 milyon Euro’ya mal olacak

Sadece pistte kullanılabilecek 40 adet Bolide olacak, ancak isteyen o kadar çok insan vardı ki Bugatti ne yapacağını bilemiyor.

Bolide, cesur bir tasarıma ve dünyanın her yerindeki herhangi bir kilometreyi yiyip bitirme yeteneğine sahip deneysel bir konsept olarak başladı. Bugatti Bolide, Ekim 2020’de tanıtıldı, ancak birçok marka severin dikkatini hızla çekti.

Bugatti Başkanı Stephan Winkelmann’ın bize söylediği gibi, “Sunumunun ardından önemli sayıda meraklı ve koleksiyoncu bizden Bolide’nin üretim versiyonunu geliştirmemizi istedi. Aynı nedenle biz de bu modeli çok sınırlı sayıda üretmeye karar verdik. Böylece 40 müşterimiz bu inanılmaz aracı deneyimleme fırsatı yakalamış oldu” dedi. En az 40 müşteri, bu üretim Bolide’yi satın almak için gereken miktar olan yaklaşık dört milyon Euro’luk yatırım yapma kapasitesine sahip.

Bugatti Bolide, fiziğin dinamik olarak izin verdiği en iyiyi çıkarmak için mükemmel şekilde uyarlanmış aerodinamiği kullanır ve hiçbir araba severi kayıtsız bırakmayacak bir görünüme sahip. Sekiz litre hacimli bir W16 motor kullanıyor ve otomatik yedi vitesli şanzıman ve çift debriyajın yanı sıra dört tekerlekten çekiş sisteminin yardımıyla asfalta aktarılan 1800 beygir gücü gibi bir şey ekliyor.

Bugatti Bolide’nin üretim versiyonlarının halka açık yollarda kullanılmasına izin verilmeyecek, sadece bir pistte. Bu noktada yardımcı olmak için tüm Bolide, altı noktalı emniyet kemerlerinin, otomatik bir yangın söndürme sisteminin, sıkma merkezi olan tekerleklerin dahil edilmesini gerektiren FIA (Fédération Internationale de l’Automobile) standartlarına uygun olarak üretilecek.

Ayrıca tüm Bolide’de ortak olan, Formula 1 modellerinden ilham alan bir ön bölüm ve devasa arka kanatla mükemmel bir şekilde eşleşen çok cömert boyutlara sahip bir arka aspiratör ile cesur aerodinamik olacak.

Yayınlanan rakamlar arasında öne çıkan, 0’dan 100 km/s’ye sadece 2,17 saniyede hızlanması, ancak bu, Nordschleife’de en iyi tur zamanı için yarıştığını görmek istediğimiz modellerden biri.

Müşterilere teslimatların 2024’te başlaması bekleniyor ve Bugatti, müşterilerine mümkün olan en iyi sürüş deneyimini sağlamak amacıyla şimdiden pistte bazı etkinlikler düzenliyor.

 

Bir cevap yazın

Contact Us