BMW motorlu AirCar, ilk uçuşunu gerçekleştirdi

İnsanoğlunun en büyük hayallerinden biri gerçekliğe bir adım daha yaklaştı. Her türlü prototipini gördüğümüz uçan otomobillerden ilk kez somut bir test adımı geldi. Klein Vision, uzun süredir geliştirme aşamasında olduğu AirCar’ı ilk uçuş testine çıkardı. Böylece model, üretim versiyonuna bir adım daha yaklaştı.

Geliştiricisi Stefan Klein ve firmanın sahiplerinden Anton Zajac tarafından gerçekleştirilen test, AirCar’ı ilk kez şehirler arası bir yolculuğa çıkardı. 28 Haziran’da gerçekleştirilen testte model, Nitra pistinden kalkarak 35 dakika uzaklıktaki Bratislava Havalimanı’na indi.

Aslında AirCar, gördüğümüz hiçbir uçan otomobile benzemiyor. Drone konseptini bir kenara atan AirCar, katlanabilir kanatlara ve flaplara sahip. Üç dakikanın altında bir süreyle kanatlarını ve arka kuyruğunu açan “spor otomobil”, bir anda uçağa dönüşüyor. Fakat bu “havalı” tasarımın kendine has bir eksisi var zira AirCar bir “VTOL” olmadığı için hala kalkış pistine ihtiyaç duyuyor. Yine de havalı spor otomobiliniz ile en yakın piste gitmek bu eksiyi ortadan kaldıracaktır.

Şu anda AirCar’ın iki farklı prototipi mevcut. Bunlardan ilki standart benzinli bir BMW motoru kullanan Prototype 1. Videoda gördüğünüz devasa arka pervaneyi çalıştıran bu motor şimdiden 40 saatlik uçuş tecrübesi yapmış durumda. Sivil Havacılık İdaresi’nden geçer not alan model, 2.500 metre irtifaya ve 190 km/sa maksimum sürate ulaşabiliyor.

Prototype 2 ise çok daha güçlü bir jet motoruna sahip. 300 bg güç üretebilen bu motor toplamda 300 km/sa azami hıza ulaşabiliyor ve 1.000 kilometrelik oldukça uzun sayılabilecek bir menzil sunuyor.

AirCar’ın ne zaman çıkış yapacağı ise kesin değil.

Bir cevap yazın

Contact Us