BMW artık elektrikli araç üretimine geçecek

Otomobil üreticisi BMW, 2030 yılına kadar otomobil satışlarının yarısının tamamen elektrikli olmasını istiyor.

BMW elektrikli

BMW yaptığı açıklamada, 2024 yılına kadar Münih fabrikasında içten yanmalı motor üretimini durduracağını ve elektrik yönünde daha da fazla ilerlemeye yönelik bir adım daha atacağını söyledi. Bu BMW için yeni içten yanmalı motor üretiminin bir sonu değil, ama sonun başlangıcı gibi geliyor.

Üretim şefi Milan Nedeljkovic, şu anda Münih’te üretilen ICE motorlarının gelecekte BMW’nin Avusturya ve İngiltere’deki fabrikalarında üretileceğini, ancak motorları kullanan otomobillerin yine Münih fabrikasında monte edileceğini söyledi.

Yine de şirket, 2023 yılına kadar Münih’te üretilen araçların en az yarısının elektrikli olacağını söyledi (ya akülü elektrikli ya da plug-in hibrit).

BMW, 2030 yılına kadar yeni küresel otomobil satışlarının en az %50’sinin elektrikli olması için kendisine bir hedef belirledi ve CEO Oliver Zipse geçen hafta bir konferansta, herhangi bir pazarda ICE’leri yasaklarsa, şirketin tamamen elektrikli bir teklifle hazır olacağını söyledi.

Aynı zamanda ilk tamamen elektrikli BMW M otomobili de gelecek yıllarda karşımıza çıkacak.

Güncel tüm araba haberlerimizi okumak ve fiyat listelerini incelemek için takipte kalın. Bizleri aynı zamanda Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Contact Us