Audi Q3 test edildi

Hızlanan SUV satışlarında markanın elini güçlendiren Audi Q3, tasarım ve teknoloji açısından selefine büyük fark atmış. Premium sınıfta önemli rakipleri bulunan Audi Q3’ü ntv.com.tr Otomotiv Yazarı Onur Akçay test etti.

Son yıllarda satış raporlarına baktığımızda göze çarpan önemli bir nokta var: SUV modellerine talep her geçen gün artıyor. Trafiğe yüksekten bakma eğilimi, güven hissi, prestij, daha geniş iç hacim, büyük bagaj ve ferah kokpit gibi birçok sebeple açıklayabileceğimiz SUV satışlarının yükselişi devam edeceğe de benziyor. Öyle ki neredeyse SUV modeli olmayan marka kalmadı. Hatta bazı markalar bundan böyle sadece SUV satışı yapacağını, gelecek planlarını sadece bu araçlar üzerinden kurguladıklarını da beyan ettiler.

Kısacası SUV savaşlarının yaşandığı otomotiv sektöründe pastadan pay almak artık çok kolay değil. Çünkü rakip sayısı ve kalitesi oldukça artmış durumda. Özellikle de müşterinin daha fazla talepkar olduğu, beklenti çıtasının oldukça yükseğe çekildiği premium modellerde rekabet çok daha artmış durumda diyebilirim. Bu Premium modellerden biri de Audi Q3. Araç ülkemizde Q3 ve Q3 Sportback olarak iki versiyon olarak satışa sunuldu. Ben Audi Q3 S line modelini test etme fırsatı buldum.

Bu sınıfta ilk olarak dış tasarımla dikkat çekmelisiniz. Aracınız görünüm olarak şık olmalı, aynı zamanda da güçlü bir görünümle prestije vurgu yapmalı. Yani kısacası ilk bakışta fark edilmelisiniz. Bir önceki nesline göre yaklaşık 10 cm uzayan Audi Q3 bunu başarmış. Araçtaki tasarım bu konuda çok başarılı çünkü ilk bakışta 10 cm’den çok daha fazla uzamış, büyümüş izlenimi yaratıyor. Üstelik bunu selefine göre 0,5 cm azalan yüksekliğine rağmen başarmış.

Gergin yüzeyler ve keskin kenarların etkisiyle eskisine oranla çok daha sportif gözüken araç, markanın diğer SUV modellerinden tanıdığımız tek çerçeveli, dik çubuklarla desteklenen sekizgen ızgaraya sahip. Yandan bakıldığında ön ve arka farları birbirine bağlayan omuz çizgisi ve çamurluklar atletik görünümün başrol oyuncuları.

İkiye bölünen arka tasarımdaysa üst bölümde L şeklinde arka farlar, alt bölümdeyse sportif görünümü artıran difüzör öne çıkıyor.

ETKİLEYİCİ İÇ MEKAN
Audi Q3’ün iç mekanında ilk andan itibaren işçilik ve malzemedeki kalite kendini gösteriyor. Konsol başta olmak üzere iç mekanda dokunduğunuz her yer yumuşak malzemelerle kaplanmış. Bu sayede hem kalite algısı yüksek hem de sert plastikten kaynaklı tıkırtılardan eser yok.

Aracın işletim ve ekran konsepti tamamen yenilenmiş. Önceki modelden hatırladığımız “çevir-bas” düğmelerden ve analog göstergelerden vazgeçilmiş. 8,8 inç orta ekran ve 10,25 inç dijital gösterge paneli (hayalet göstergeler) standart donanım içerisinde yer alıyor. Test aracımızda ise opsiyonel olarak satın alınabilen ‘MMI navigasyon plus’ ve ‘Audi sanal kokpit plus’ bulunuyordu.

MMI navigasyon plus ile konsolun ortasındaki 8,8 inçlik ekran yerini 10,1 inçlik daha büyük bilgi eğlence sistemine bırakıyor. Zamanı gelmişken şunu belirteyim; farklı görüntüler sunan hayalet göstergeler artık oldukça moda, ama Audi, Seat, VW, Skoda gibi markalardan oluşan Volkswagen AG’nin bu konuda rakiplerinden birkaç adım önde olduğunu düşünüyorum. Çünkü göstergeler şık, işlevsel ve en önemlisi anlaşılması kolay.

Yaklaşık 8 cm artırılan aks mesafesi sayesinde aracın iç mekanında artık daha geniş bir yaşam alanı var. Ön koltuklar çok rahat, konsol sürücüye doğru eğimli, start-stop tuşunun sağ tarafına yerleştirilen ses açma-kapama tuşu haricinde her şeye kolayca ulaşabiliyorsunuz. 3 yetişkinin rahatlıkla seyahat edebileceği arka koltuklarda omuz ve diz mesafesi sorunsuz. 15 cm ileri geri hareket edebilen arka koltukların bagaja da etkisi büyük. 410 litre standart bagaj hacmine sahip aracın arka koltuklarını 15 cm öne aldığınızda bagaj 675 litreye kadar çıkabiliyor. Arka koltukları yatırırsanız 1400 litrelik bir bagaj hacmine ulaşıyorsunuz.

Gelelim aracın performansına! Audi Q3 ülkemizde sadece 150 beygirlik 1.5 litre TFSI motor seçeneğine sahip. Grubun birçok aracından tanıdığımız güç ünitesi 250 Nm tork açığa çıkarıyor ve S tronic şanzımanla kombin ediliyor. 1605 kg boş ağırlığı olan Audi Q3, 9.4 saniyede 100 km/s hıza ulaşıyor. Test sürüşüm boyunca rahat kullanımda ortalama 9.5 litre yakıt harcadım. Kağıt üzerinde ölçülere ve ağırlığa baktığımda beklediğimden daha istekli hızlanan aracın yol tutuşu iyi.

Rüzgar sesini kabine çok az yansıtan araç gerçek anlamda konforlu yolculuklar sunuyor. Yani koltuğundan müzik sistemine, rahat kontrol edilebilen direksiyonundan kabin içi sessizliğine kadar birçok konuda önemli ilerlemeler kaydedilmiş.

Fiyatlardan önce markanın yeni motor kodlarına hala alışamadığımı belirtmek isterim. Test aracımızın tam adı şöyle; Audi Q3 35 Turbo FSI 150 hp S line S tronic. Panoramik cam tavan, Led ön ve arka farlar, S line tamponlar, spor süspansiyon, elektrikli bagaj kapağı, geri görüş kamerası gibi donanımların standart olarak sunulduğu S line aracın başlangıç fiyatı 700 bin TL. Opsiyonel ‘Premium’ ve ‘Navigasyon’ paketlerine sahip test aracımızın fiyatıysa 775 bin TL.

Bir cevap yazın

Contact Us