Audi, Dakar Rallisi’ni kazanan ilk elektrikli otomobil olabilir

Audi, off-road hibritinin 2022 Dakar Rallisi’ni kazanmasını umuyor. Audi RS Q E-Tron ile yarışmayı kazanan ilk elektrikli otomobil olabilir.

Volkswagen grubunun elektrikli otomobillerle rekor kırma arzusu, şimdi dünyanın en zorlu off-road zorluklarından birine uzanıyor. Audi, 2022 Dakar Rallisi’nde genel bir zafer kazanmasını umduğu sıfırdan bir hibrit arazi aracı olan RS Q E-Tron’u test etmeye başladığını bildirdi. Testler başarılı giderse zorlu rekabeti kazanan ilk elektrikli araç Audi’nin olabilir.

RS Q E-Tron, her bir aksta bir tane olmak üzere modifiye edilmiş iki Formula E motoruna sahip elektrikli bir aktarma istasyonuna güveniyor. Çölün ortasında bir şarj istasyonu bulamayacağınız için Audi, sürüş ve frenleme sırasında aküyü şarj eden bir enerji dönüştürücünün parçası olarak yarışa hazır bir TFSI motoru kullanıyor. O halde bu sıfır emisyonlu bir araba değil, ancak nispeten verimli bir güç bandında (4.500 RPM ile 6.000 RPM arasında) kalıyor ve bu da yarışçının çevresel etkisini azaltıyor.

Audi, Ocak ayında Dakar Rallisi’ne katılmadan önce aracı 2021’de birden fazla kros rallisine dahil etmeyi planlıyor.

Audi başarılı olursa, RS Q E-Tron, çevre dostu dayanıklılık yarışları için daha güçlü bir durum oluşturacaktır. Saf bir EV olmasa da, önemli ölçüde azaltılmış emisyon ayak izi ile son derece uzun aşamaları (500 mile kadar) idare edecek. Audi’nin sadece övünme haklarından fazlasını istediğini duymak da sizi şaşırtmayacaktır.

Bir cevap yazın

Contact Us