Aston Martin DBX’e yüksek talep!

Aston Martin’in ilk SUV’si, yılın ilk yarısındaki araç satışlarının yarısından fazlasını oluşturdu.

Aston Martin, ilk SUV’si DBX’e olan güçlü talebin artmasıyla ilk yarıdaki kaybını azalttı.

Otomobil üreticisi çarşamba günü yaptığı açıklamada, vergi öncesi zararın 2020’nin ilk yarısında 227 milyon sterlinden 91 milyon sterline düştüğünü söyledi.

Bayilerine yapılan araç satışlarında yüzde 224 artışla 2,901’e ulaşan gelir, bir yıl önceki 57 milyon sterlinden 274 milyon sterline (381 milyon dolar) yükseldi.

Sadece bir yıl önce üretime giren DBX, satışların yarısından fazlasını oluşturdu.

Aston Martin, 2018’de halka açıldıktan sonra zararlarını ve borcunu artırdı ve geçen yıl başkanlığı devralan Kanadalı milyarder Lawrence Stroll tarafından kurtarıldıktan sonra yeniden yapılanma geçirdi.

62 yaşındaki moda patronu, ihtiyaç duyulan parayı şirkete sağladı, şişirilmiş araç envanterini azalttı ve şirketin otomobil endüstrisi için çalkantılı zamanlarda hayatta kalmasını sağlamak için Daimler’in Mercedes-Benz’i ile daha yakın ilişkiler kurdu.

Stroll çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Ürünlerimiz için gördüğümüz talep, yeni ürün hattı ve yürüteceğimiz ekibin kalitesi, devam eden başarımız konusunda bana büyük bir güven veriyor” dedi.

Ekim ayında Aston Martin, Mercedes’in İngiltere şirketine hibrit ve elektrikli bileşenler tedarik etmesi için bir anlaşmaya vardı ve 2013’te başlayan motor bağlantısını genişletti.

Aston Martin, yeni Valkyrie hiper otomobilini yılın ikinci yarısında göndermeye başlayacak.

Bu ayın başlarında şirket, ilk plug-in hibriti olan Valhalla modelinin üretim versiyonunu tanıttı. 937 beygirlik ortadan motorlu model, 2023 yılında üretime girecek. Fiyatların 600.000 poundun üzerinde olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

Contact Us