Arıza ikaz lambası nedir neden yanar?

Ariza lambası kontak açık konumdayken yanar ve motor çalıştığında herhangi bir problem yoksa lamba söner.

Arıza ikaz lambası yandığında, motor sisteminde, emisyon sisteminde veya elektronik aksamlarda herhangi bir problem oluştuğunda arıza lambası yanar.

Arıza lambası yandığında neden yandığını teşhis etmek için teşhis bilgisayarlarına bağlanması gerekir. Arıza lambası bir çok arızadan kaynaklı yanabilir. Araba kitapçığı varsa, kitapçıkta arıza ışıkları hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bazı durumlarda arıza lambası geçici arızalardan dolayı yanabilir, eğer arıza lambası yanıyorsa ve aracın çalışma şeklinde herhangi bir değişim fark edilmiyorsa bu geçici bir arıza olabilir ve araç en yakın servise götürülebilir.

Arıza lambası sürüş esnasında yanıp sönüyorsa bu motor sisteminde devam eden bir problem olduğunu gösterir ve motoru stop edip servisten destek almak gerekir.

Arabanın kontağı açık konumdayken yanar ve motor çalıştığında herhangi bir problem yoksa lamba söner.
Arıza ikaz lambası yandığında, motor sisteminde, emisyon sisteminde veya elektronik sisteminde herhangi bir problem oluştuğunda arıza lambası yanar.

Isıstıcı buji uyarı lambası sadece dizel modellerde bulunur ve kontak ilk açıldığında dış ortam sıcaklığı çok düşükse motor yakıt sistemlerinin ısınması için bir kaç saniyeliğine yanar ve söner.
Uyarı lambası kontak açıkken yanıyorsa sönmesini bekledikten sonra marşa basmak gerekir, yeteri kadar ısınmadığı zaman geç çalışmaya sebep olabilir.

Vitesin Park Konumunda  Olduğunu Göstergesi

CTBA honda arabalarda arıza lambası anlamı olarak  iç dikiz aynasının yanında bulunan radar ünitesi 3 adet lazır ışığıyla sağ çapraz, sol çapraz, öne doğru 6 metrelik bir alanı izler. Lazer ışıkları bu alan içerinde her hangi bir cisime (araç, yaya, duvar vb.) denk gelirse sesli ikaz, göstergede görsel ikaz uyarısı verir ve fren baskısı yaparak aracı durdurur. Olası kazalarda hasarı azaltır veya bu tür kazaları önler.

 Honda Suv Arabalarda olur genellikle Dört Çeker Sistemini Aktif oldugu belirtir yada orada bir arıza oldugunu belirtir.

 İmmobilizer yani arabanızın anahtarı ile ilgili bir problemde yanar.

 

 Otomatik Fren Tutma Sistemi genellikle ışıklarda frene biraz hızlıca aniden sert basınca otomatik vites arabalarda vites D konumundayken arabayı el freninde tutmaktadır.

Honda marka arabalarda ECON modunun yani ekonomik modun aktif oldugunu belirtir.

Araç Denge Destek Sistemi Honda Arıza Lambası Anlamı Kaygan zeminlerde, patinaj çekme gibi durumlarda yardımcı olamak için devreye girer çok önemli bir özelliktir arabanızın savrulmasını önlemektedir elektronik denge sistemidir.

Şerit Koruma Destek Sistemi (LKAS) Uyarı Lambası

Düşük Lastik Basıncı/ Lastik Havası İnik Arıza Lambası

 

Yukarıda belirttğimiz honda arıza lambası anlamları en çok karşılaşılan ve çok nadir görünen bilinmeyenleri listeledik eğer ki göremediğiniz arıza lambasının anlamlarını aşağıda olan tablodan daha detaylı bir şekilde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

Contact Us