Alfa Romeo, 2027’den itibaren tamamen elektrikli olacak

Stellantis geçtiğimiz hafta son sonuçlarını açıklarken bazı elektrifikasyon planlarını paylaşmıştı ve bunlardan biri de Alfa Romeo markasıyla ilgiliydi. Bu arada, İtalyan markası Stellantis platformunda (14 markadan oluşan) tamamen elektrikli olan ilk marka olacak.

Daha da iyisi, operasyon 2027’den önce tamamlanacak.

Şaşırtıcı olan, Alfa Romeo’nun elektrikli olması değil, Stellantis grubunda bunu yapan ilk olması. Alfa Romeo, Stellantis’in en görünür markası değil ve aynı zamanda en geleneksel markalardan biri.

İçten yanmalı motoru olmayan ilk araç elbette bu aşamada açıklanmadı. Bununla birlikte, bir SUV şeklini alacağı ve muhtemelen kompakt veya alt kompakt boyutlarda olacağı tahmin ediliyor. Örneğin BMW X1 veya X3 gibi. Muhtemelen platformunu Peugeot, Fiat, Jeep veya Dodge gibi imparatorluktaki diğer ürünlerle de paylaşacak. Bu ilk pille çalışan Alfa Romeo’nun 2022-2023 yılına kadar gelmesi bekleniyor.

Bu arada Alfa Romeo, zaten ertelenmiş bir plug-in hibrit model olan Tonale’yi piyasaya getirmek için çalışıyor. Bu sefer ne pandemi ne de mikroçip krizi suçlanamaz. Aracın gelmemesinin sorumlusu, hibrit elektrik sisteminden memnun olmayan Alfa Romeo’nun başkanı Jean-Philippe Imparato oldu. Araç, çizim tahtasına geri dönmek zorunda kaldı. Tonale, yapısını gelecekteki bir Jeep ile paylaşacak ve gelecek yılın başında gelecek.

Bir cevap yazın

Contact Us