Alfa Romeo, 2027’de tamamen elektrikli olacak

Alfa Romeo’nun yanında diğer Stellantis premium markaları Lancia ve DS de tamamen elektrikli olacak.

Gelecek yıl tanıtılacak olan Tonale her halükarda benzinli motorla da satılık olacak. Şu anda programında yalnızca içten yanmalı motora sahip otomobillere sahip olan Alfa Romeo, 2027’den itibaren yalnızca EV üretecek. Bu, ana şirket Stellantis tarafından yarı yıl rakamlarının sunumunda açıklandı. Alfa Romeo , AB’de yılda yaklaşık 12.000 araba satıyor .

Lancia ve DS’nin ev hedefleri de açıklandı. Her yeni DS modeli 2024’ten bir EV. Aynı tutku 2026’dan itibaren Lancia için de geçerli. Daha önce serinin sırasıyla 2030’dan itibaren Fiat ve Opel markaları olduğu açıklanmıştı. 2027’den itibaren sadece EV’ler üretecek. Peugeot, Citroën, Jeep, Chrysler ve Vauxhall gibi diğer Stellantis markaları hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak Stellantis, İngiliz Ellesmere Limanı’ndaki Vauxhall fabrikasının sadece EV’leri inşa etmek için kurulacağını duyurdu.

Alfa Romeo kesinlikle elektrikle ilgili hedeflerini açıklayan ilk sportif marka değil. Örneğin Jaguar Land Rover, şubat ayında 2025’ten itibaren yalnızca EV’lerin satılacağını bildirmişti .

 

Bir cevap yazın

Contact Us