480 beygir güçlü Toyota GR Yaris

Avustralya otomobil modifiye şirketi Powertune, 1.6 3 silindirli motoru mükemmel güçlendirerek Toyota GR Yaris’i gerçek bir süper arabaya dönüştürdü. İşte sizlere 480 beygir güçlü Toyota GR Yaris.

Toyota GR Yaris dünyanın en güçlü kompakt otomobil biridir. 4 metreden daha kısa kaportada 261 HP ile gerçek bir “cep roketi”. Safkan spor aracı değiştirmek, dünya çapında birçok modifiyecinin hayali haline geldi.

Bunlardan biri olan Avustralya Powertune, muhtemelen en aşırı GR Yaris’i sundu.

Daha önce, yeni valf yayları da dahil olmak üzere güç aktarma organlarında yapılan minimum değişikliklerle 435 bg’ye ulaşmayı başarmıştı. Motor çok daha fazla benzine ihtiyaç duyacağından, üretim bileşenleriyle bu eşiğin aşılması neredeyse imkansızdır.

Böylece mekanikçiler, küçük 3 silindirli 1.6 turboyu mümkün olan en iyi şekilde “beslemek” için daha büyük bir yakıt pompası ve daha büyük bir depo eklediler.

480 beygir güçlü Toyota GR Yaris

480 beygir güçlü Toyota GR Yaris

Bu müdahaleler, videoda gösterilen testlerde 7.250 rpm’de inanılmaz 479 hp kaydeden Yaris’in tüm gizli potansiyelini açığa çıkardı.

Sadece 1.280 kg ağırlığı ve dört tekerlekten çekişi göz önüne alındığında, bu özel Yaris’in kendi segmentindeki tüm rakipleri için neredeyse imkansız olan başarılara imza atabileceğine inanılıyor . 0-100km/s süratinin temel modelde 5.5 saniyenin oldukça altında olması muhtemel ve azami hız 230km/s’den korkutucu derecede yüksek.

Powertune henüz Toyota’yı piste çıkarmadı, ancak temel otomobilin neredeyse iki katı güç ile Porsche 911 GT3 gibi kutsal canavarlarla bile rekabet edebileceğini düşünüyoruz.

Alman 911, yaklaşık 140 kg daha ağırdır, ancak 510 HP’den ve Nürburgring’deki uzun test seansları sayesinde mükemmel kalibre edilmiş bir kurulumdan yararlanabilir. Gelecekte, GR Yaris ve 911 GT3 arasında bir karşılaşma görmek ilginç olacak.

Güncel tüm araba haberlerimizi okumak ve fiyat listelerini incelemek için takipte kalın. Bizleri aynı zamanda Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Contact Us