Motor arıza lambası neden yanar? Nasıl söndürülür?

Arıza lambaları araç gösterge paneli üzerinde bulunan uyarı işaretleridir. Sürücüyü araçta yaşanan sorunlardan haberdar eden bu sistem araç güvenliği için büyük önem taşır.

Sürücüye önemli bilgiler veren bu sistemi doğru anlamak yaşanabilecek aksaklıkların önüne geçmenin ilk adımıdır. Bu nedenle biz de sizler için motor uyarı işaretleri ve anlamları üzerine bir yazı hazırladık.

Motor arıza lambası sorunları nelerdir?

Yanan motor ışığı araçta yaşanan farklı sorunlara işaret ediyor olabilir. Kimi zaman basit kimi zaman da hayati bir problemi ifade edebilen bu uyarıları göz ardı etmemek gerekiyor. Gelin şimdi beraber uyarı işaretlerinin verdiği mesajları inceleyelim.

Motor arıza lambası sarı yanıyor: İkaz ışığı sarı renkliyse, motorun çalışmasında ciddi sıkıntılar var ve arıza moduna geçiş yapılmış demektir. Arıza modu, motorun zarar görmemesi için devreye giren bir sistemdir. Fakat bu sistem motoru çok uzun süre koruyamaz. Bir an önce bir servise başvurulmalıdır.

Motor arıza lambası kırmızı yanıyor: Kırmızı renkli ikaz ışığını gördüğünüzde aracınızı sağa çekerek durmalısınız. Çünkü kırmızı ışık motorun arıza moduna bile geçemediği çok ciddi problemler olduğunun ifadesidir. Bu ışık yanarken aracı kullanmaya devam etmek oldukça tehlikelidir.

Motor arıza lambası yanıp sönüyor: Arıza lambası sürekli yanıp sönüyorsa motorun çalışması sırasında yaşanan bir problem var demektir. Bu sorun kolay çözülebilecek bir sistem hatası da olabilir, motorun ciddi hasarlar alacağı problemlere de işaret ediyor olabilir. Bu durumda en iyisi bir servise danışmak olacaktır.

Motor arıza lambası sürekli yanıyor: İkaz ışığı sürekli yanıyorsa, uyarının rengine bakın. Eğer sarı renkliyse aracınızı servise kadar götürebilirsiniz. Eğer kırmızıysa hemen araçtan inin ve çekici çağırın. Yaşanan bir aksaklıktan dolayı aracı servise götürdüğünüz halde arıza lambası yanmaya devam ediyorsa arıza kaydı araç hafızasından silinmemiş veya hasar giderilememiş demektir.

Motor arıza lambası neden yanar?
Işığın yanık olma durumunda temel olarak aşağıdaki sistemlerden bir veya birkaçında sorun olduğu anlamına gelebilir. Bunların arasında yakıt sistemi, ateşleme sistemi, hava emiş sistemi, egzoz sistemi gibi durumlarda meydana gelebilir.

Bu 4 sistemde de doğrudan motorun çalışmasına yönelik problemler söz konusudur. Bunlardan herhangi birinde bile sorun oluştuğu anda bu motorun sağlıklı çalışmadığı ve hasar görebileceği anlamına gelmektedir. Be sebeple de motor arıza ışığın yanma durumunda ilk olarak akla bu sistemlerden birinde sıkıntı olduğu gelmelidir. Basit bir şekilde örnekle açıklamak gerekirse daha yeni yakıt alarak akaryakıt istasyonundan araç ile çıkıldığını düşünelim. Beş dakika sonra da motor arıza ışığı yanmış olsun. Bu ışık aldığımız yakıtta bir sorun olduğunu gösteriyor olmakla birlikte yakıt sistemi de bundan zarar görmüş olabilir. Her zaman yakın bir zamanda araç ile yapılan hareketler ile alakalı olmasa da ilk olarak bu şekilde düşünmek gerekmektedir. Tüm bu bilgilerin ışığında maddeleri daha detaylı incelemek adına bazen çok basit ve masraf yapılmadan çözülen bu uyarı bazen de çok ağır ve masraflı yani büyük bir hasar oluşturabilir.

Bazı belli başlı sorunlara bakılacak olursa bunların başında standart dışı yakıt gelmektedir. Bazı akaryakıt istasyonları standartların dışında kirli ve kalitesiz bir şekilde üretilmiş olan denetimsiz kaçak akaryakıt satabilmektedir. Yasa dışı bir şekilde ülkeye sokulan ve satışı yapılan bu uygulama günümüzde oldukça hassas çalışma özelliklerine sahip motorlarda sorun çıkarabilmektedir. Ayrıca yakıta orantısız bir biçimde eklenen katkılar da motorun gerektirdiği yakıt standardını sağlayamayabilir. Tüm bunların sonunda ise yakıt sistemindeki sensörler standart dışı yakıtı tespit edip motor arıza lambasını yakabilir. Diğer sorunlar ise yakıt kapağı, oksijen sensörü, katalitik konvertör, buji, buji kabloları, akü, EGR valfi, termostat, hava akış sensörü olabilir.

Motor arıza lambası ne zaman söner?

İkaz ışığını söndürebilmek için öncelikle yaşanan arızayı tespit etmeli ve duruma göre sorunu tamir ettirmelisiniz. Daha sonra da aracın sistemine işlenen hasar kaydını da silmeniz gerekiyor.

Motor arıza lambası söndürme işlemi için izlenebilecek adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

Arıza tespiti aşamasında aracı bu iş için üretilen cihazlara bağlamalısınız. Aracın beynine bağlanan arıza tespit cihazları ile sorunun kaynağını öğrenebilir ve arıza bilgisini silebilirsiniz.
Eğer ikaz ışığının yanmasına sebep olan arıza geçici bir durumsa, bu arıza bilgisi sistemden silinir ve ikaz ışığı söner.
Fakat ciddi bir hasar söz konusuysa hasar kaydını sistemden silseniz bile sorun giderilene kadar motor ikaz ışığı yanmaya devam eder.

Motor arıza lambası kendiliğinden söner mi?

Araçta yaşanan bazı aksaklıklar kolayca düzeltilebilir. Bu durumda da ikaz ışığı kendiliğinden söner. Örneğin; eğer arıza lambası yakıt kapağının düzgün kapatılmamasından dolayı yanıyorsa, bir sonraki yakıt doldurma işleminden sonra ışığın söndüğünü görebilirsiniz. Fakat sizin elle düzeltemeyeceğiniz daha ciddi bir hasar söz konusuysa, ikaz ışığı yanmaya devam eder ve soruna müdahale edilene kadar da sönmez.

Bir cevap yazın

Contact Us