BMW X5 hidrojen yakıtlı için yol testleri başladı

Hidrojen yakıtlı BMW X5 için yol testleri başladı; peki beklentiler ne yönde?

Elektrifikasyonda vites artıran markası için segmentinde öncü olacak hidrojen yakıtlı BMW X5, 2022’nin öne çıkanlarından olmaya aday.

iX3 ile ürün gamının önemli isimlerinden X3’ü elektrik kulvarına atan BMW, alternatif altyapı seçenekleri konusunda da geleceke söz sahibi olmak istiyor. Pek çok isim için gelenekselliğe yakın kullanımı sayesinde gelecekte daha avantajlı olacağı yönünde görüşün belirtiliği hidrojen yakıt teknolojisi de, Bavyeralı üreticinin gündeminde. Markanın bu kombinasyonla bir araya getireceği ilk isimlerin başında da X5 gelecek. 2022 içerisinde ürün gamına eklenecek olan hidrojen yakıtlı BMW X5 için yol testleri kısa süre önce başladı. Üretim adetlerinin en azından ilk aşamada belirli bir sınırda tutulacağına dair bilgilerin ışığında asfalta inen model, “i” departmanının emisyonunsuz filo dönüşümünde öncü rolü olacak.

Hidrojen yakıt hücreleri ağırlıklı olarak Hyundai ve Toyota gibi Uzak Doğulu üreticiler üzerinden gündeme geliyor. BMW, bu hamleyi öncelik listesinde değerlendiren sınırlı Avrupalı üreticilerden birisi. Günümüz şartlarında ticari araçların sürdürülebilir ulaşımında ön planda olan bu teknolojiye, BMW içerisinde de bakışın paralel yönde olduğunu görüyoruz. Projenin geliştirilmesinen sorumlu olan Frank Weber de; “Hidrojen yakıt hücresi sürdürülebilir motor tipleri için çok çekici bir seçenek olabilir. Bu özellikle üst segmentlerde seyreden araçlar için ön planda. X5 merkezinde geliştirilen projenin yol testlerinde başlanması da elde edeceğimiz AR-GE süreci için çok önemli. Bu bir kilometre taşı.” ifadeleriyle bunu net şekilde ifade ediyor.

X5 özelinde geliştirilen sistemle ilgili detaylara baktığımızda, prototip versiyonda yaklaşık 375 PS gibi dikkat çekici bir güç değeri karşımıza çıkıyor. Bu seviyenin güncel benzinli ailede dört silindirin üzerindeki yüksek hacimli motorlarda elde edildiğini belirtmek gerekiyor. Menzil dinamiklerinin de güncel örneklere baktığımızda 600 kilometrenin üzerinde olmasını bekliyoruz. Dolayısıyla bizi çevre dostu olduğu kadar yüksek performanslı bir model de bekliyor. Modelin pazar hedefleri de şimdilik belli değil. Öncelik ise Amerika kanadında olacak.

 

Bir cevap yazın

Contact Us