2023 Nissan Z’nin tasarımı 100 teklif arasından seçildi

2023 Nissan Z üretimi çıkmadan önce bile konuşmaların çoğu, ön izlemesi yapılan tasarımı etrafında dönüyor. Genel fikir birliği olumluydu, ancak çok az sayıda eleştiri var.

Dış tasarımcı Naoyuki Ohkoshi ve iç mimar Takuya Yamashita ile tanışın. Ohkoshi, 1997 yılında şirketin tasarım ekibine katılan eski bir Nissan ustası iken, Yamashita nispeten bir çaylaktır ve sadece dört yıl önce aramıza katılmıştır.

Bir röportajda hem Ohkoshi hem de Yamashita, ikonik Japon kupasını tasarlamaktan mutlu ve onur duyduklarını söyledi. Ancak, bir sonraki Z arabasını almak için yarışan sadece onlar değildi.

Görünüşe göre Japonya, Çin, ABD ve İngiltere’den çeşitli Nissan tasarım ekiplerinden küresel bir tasarım yarışması vardı. Eskizleri 3D modeller olarak işlenen yaklaşık yüz başvuru sunuldu. Yüz girişten sadece üçü kısa listeye alındı ​​ve tam boyutlu kil modellere dönüştürüldü.

Nissan yöneticileri, Japon tasarım ekibinin katılımıyla kazananı seçmekten sorumluydu.

Yamashita ayrıca Nissan Z’nin iç mekanının mevcut Z’nin bir evrimi olması gerektiğini paylaştı. Ancak Nissan yöneticileri müdahale etti ve dış tasarıma uygun harika bir şey istedi.

Tabii ki Ohkoshi ve Yamashita, Nissan Z’nin ana tasarımcıları Satoru Tai ve Alfonso Albaisa tarafından yönetilen bir ekibin yalnızca parçasıydı. Hem Tai hem de Albaisa, size en yeni Z otomobilinin arkasındaki tüm ideolojiyi vermesi gereken Z Proto hakkındaki görüşlerini paylaştı.

 

Bir cevap yazın

Contact Us