2022 Chevrolet Bolt üretim sıkıntısı

2022 Chevrolet Bolt EV ve Bolt EUV elektrikli otomobillerinin üretimi, General Motors’un büyük ölçekli bir pil tedariki üzerine çalışmaya geçici olarak yeniden başladı.

GM, pil yangını endişelerini yüzünden geri çağırma kapsamında Ağustos ayında Michigan’daki Orion Assembly fabrikasında 2022 Chevy Bolt ve Bolt EUV üretimini durdurmuştu. Automotive News, kısa süre önce üretimin yeniden başladığını bildirdi ancak şimdi 15 Kasım’dan itibaren üç hafta boyunca tekrar durması planlanıyor.

Chevrolet Bolt pil sorunu

Önceki modellerdeki sorun yaşatan pillerden dolayı Chevrolet, elektrikli arabalarına bir geri çağırma yapmıştı:

”GM, Chevrolet Bolt EV ve EUV’lerdeki arızalı lityum iyon pil modüllerini yeni lityum iyon modüllerle değiştirecek. Yedek parçalar hazır olduğunda müşterilere haber vereceğiz. Müşterilerden yeni çözüm uygulanıncaya kadar aşağıdaki adımları atmalarını istiyoruz:

Hilltop Reserve modunu (2017-2018 model yılları için) veya Target Charge Level (2019-2022 model yılları için) modunu kullanarak aracınızı yüzde 90 şarj durumu sınırlamasına ayarlayın. Bunun nasıl yapılacağı ile ilgili talimatlar videolarda mevcuttur. Bu değişiklikleri başarılı bir şekilde yapamıyorsanız veya bu değişiklikleri yaparken kendinizi rahat hissetmiyorsanız, GM bu ayarlamaları tamamlamak için bayinizi ziyaret etmenizi istiyor.

Aracınızı daha sık şarj edin ve mümkünse, kalan menzilin yaklaşık 70 mil (113 kilometre) altında pillerini tüketmekten kaçının.

Aracınızı şarj ettikten hemen sonra dışarı park edin ve aracınızı gece boyunca içeride şarjda bırakmayın.”

Yedek pil paketleri gelmeye başlıyor ancak sektördeki her yerde arz sıkıntısı olduğu için GM’nin yeni üretimi sınırlı sayıda yedek paketle dengelemesi gerekiyor.

Otomobil üreticisi, muhtemelen sorunla bağlantılı olarak araştırılan 13 şüpheli pil yangınından haberdar. GM, Bolt EV ve EUV’nin satışını durdurdu ve etkilenen araçlara bir yazılım güncellemesini flaş ederek etkin bir şekilde maksimum şarj durumunu yüzde 80’e düşürmeyi ve eğer pil paketi belirli bir seviyeden (testler sonucu) geçmeye devam ederse şarj durumunu kademeli olarak yüzde 100’e çıkartmayı planlıyor.

Bu satış durdurma emri, önemli bir EV oyuncusunu dolaşımdan çıkarıyor. Bolt EV ailesi, bugün piyasadaki en düşük fiyatlı EV’ler arasındadır.

Güncel tüm araba haberlerimizi okumak ve fiyat listelerini incelemek için takipte kalın. Bizleri aynı zamanda Twitter’dan da takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

Contact Us