2021 Toyota Supra ve Nissan 370Z karşılaştırılması

Toyota Supra, pazardan birkaç yıl uzak kaldıktan sonra, günümüzün spor otomobil topluluğu arasındaki yerini yeniden sağlamlaştırmayı başardı. Yaklaşmakta olan 2022 Supra ile Toyota, oyunda daha da cesur açıklamalar yapacak gibi görünüyor.

Supra’nın JDM ligindeki mevcut rakiplerinden biri Nissan 370Z. Hem Supra hem de 370Z, kağıt üzerinde etkileyici özellikler gösteriyor. Her ikisi de iki sportif ve iyi görünümlü coupe. Her ikisi de ayar ve modifikasyon için çok fazla alan sunuyor. Lafı fazla uzatmadan Nissan’ın canavar coupe’sinin rakibi Supra ile nasıl karşılaştırdığına bakalım.

Supra VS 370Z: Performansla Başlamak

Bu araçların her ikisi de çeşitli özelliklerde farklı motor seçenekleri sunuyor. Örneğin Supra için motor seçenekleri, temel model olarak 2.0 L dört silindirli turbo modeliyle başlar. Faturaları ödemeye hazır olduğunuz sürece, Toyota size 336 beygir gücü üretebilen 3.0 L sıralı altı turbo sunmaktan mutluluk duyar.

Supra, şanzıman sistemi için direksiyonun arkasındaki kürek değiştiriciler aracılığıyla manipüle edilebilen sekiz ileri otomatik şanzıman ile birlikte geliyor.

370Z için Nissan’ın en üst düzey teknik özellikleri, 370Z NISMO modeline sahip doğal emişli 3,7 L V6 benzinli motordan oluşur. Bu motorun güç çıkışı 344 midillidir. Motor, aynı zamanda kürek değiştiricilere sahip yedi vitesli bir otomatik şanzıman sistemi ile eşleştirilmiştir.

Kağıt üzerinde 370Z daha güçlü olsa da (çünkü daha fazla beygir gücü üretiyor), Supra’nın hala söyleyecek çok şeyi var. Supra, 370Z’den önemli ölçüde daha fazla tork üretiyor, şanzımanında bir vites daha var ve bir turboşarj ile geliyor.

Her iki araba da arkadan çekişlidir. Ve frenler için her ikisinde de disk frenler var. Ancak park freni için 370Z, elle çalıştırılan bir manuel park freni ile birlikte gelir. Bununla birlikte, Supra elektronik bir park frenine sahiptir.

Supra’nın 370Z’ye göre bir diğer büyük avantajı da süspansiyon sistemidir. Supra, sürücü tarafından ayarlanabilen bir süspansiyon sistemi ile birlikte gelir. Sürücüler, sürüş tarzlarına göre süspansiyonu ayarlayabilir. Uzun yolculuklarda yorgunluğu azaltmak için ekstra esnek bir sürüş seçebilirsiniz. Daha zorlu yollarda daha fazla kontrol için bir spor ortamına gidebilirsiniz. 370Z, ayarlanabilir süspansiyonlar sunmaz.

Supra, 370Z’den daha büyük lastiklerle geliyor ve yükseklik-genişlik oranı daha iyi olduğu için yol tutuşu çok daha iyi. Dahası, Supra’nın önden arkaya ağırlık dağılımı 370Z’den çok daha dengelidir ve bu da aracın yol tutuşunu bir kez daha artırır.

Yakıt ekonomisi ve menzil açısından, Supra’nın sıralı-6’sı yine daha iyi bir iş çıkarıyor. EPA test döngüsünde Supra, rakibine kıyasla daha iyi bir yakıt kilometre performansı elde ediyor. Supra, araç yoğun trafikte veya trafik ışıklarında durdurulduğunda motoru otomatik olarak kapatır. 370Z’de böyle bir özellik sunulmuyor, bu da yine Supra’nın 370Z’ye göre avantajlarını artırıyor.

Tuning İçin En İyi JDM’yi Almak İster misiniz?

Her iki araba da daha fazla değişiklik ve özelleştirmeye uyum sağlamak için yeterince tasarlanmıştır. Ancak Nissan 370Z oldukça uzun bir süredir piyasada olduğundan, belirli satış sonrası parçaları (belirli gövde kitleri gibi) bulmak daha kolay olabilir.

Ancak soğuk hava giriş sistemleri ve cebri indüksiyon sistemleri gibi daha genel parçalar açısından, her iki otomobil de çeşitli seçenekleri sorunsuz bir şekilde idare edebilir.

Supra’da zaten fabrikadan çıkan bir turbo olduğu için, zorlamalı indüksiyon sistemleri ekleme konusunda bu kadar endişelenmenize gerek yok. Ancak bir 370Z’de zorunlu indüksiyon sistemi istiyorsanız, bunu kendiniz kurmanız gerekecek.

Daha sportif jantlar ve lastikler bulmak her iki araba için de sorun olmamalı. Ve her iki araç için de çok sayıda pazar sonrası spoiler, ön ayırıcı, yan etek ve kaput var.

Toyota Supra, performans açısından çok daha fazlasını sunuyor, ancak burada bitmiyor. Güvenlik ve güvenilirlik açısından en yüksek yeri tutan yine Supra’dır. Supra, standart Çarpışma Önleme Sistemi, Şeritten Ayrılma Uyarı Sistemi ve isteğe bağlı Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi birçok gelişmiş güvenlik önlemiyle donatılmıştır.

Günün sonunda hem Toyota hem de Nissan mükemmel araçlardır ve sizi yarı yolda bırakmazlar. Ama bedelini ödemeye hazır olduğunuz sürece, Toyota size Nissan’ın 370Z’sinden daha iyi performans gösteren bir araba sunmaktan mutluluk duyar.

Bir cevap yazın

Contact Us