1.578 HP Bugatti Bolide, şirkete nakit sağlamak için tasarlandı

Bugatti Bolide hiçbir ülkede karayolunda yasal olmayacak ancak her yerde satışa sunulacak. Kısmen deneysel, kısmen aşırı olmaya dayanan bir marka için Bolide, her zamankinden daha cesur bir adım.

Bugatti’nin tasarım direktör yardımcısı Frank Heyl, Newsweek’e verdiği bir röportajda, Bolide’nin durumunu açıkça ortaya koydu: “Bu zor bir iş.”

Bugatti 1909’da kuruldu. Nispeten yeni bir elektrik teknolojisi ve araç şirketi olan Rimac Automobili, kısa süre önce Porsche AG ile Bugatti’yi içeren bir ortak girişim kurmayı kabul etti ve yeni şirket Bugatti-Rimac adını verdi. Porsche, Volkswagen AG çatısı altında Bugatti’de kontrol hissesine sahipti.

COVID-19 pandemisinden önce Bugatti, 2017, 2018 ve 2019’da sırasıyla 71, 76 ve 82 araç üreterek üç yıl boyunca benzersiz bir büyüme yaşadı.

Bugatti, 40 Bolides üretmeyi taahhüt etti. Her birinin vergi ve harçlar öncesi maliyeti yaklaşık 4,3 milyon dolar. Bugatti-Rimac ayrıca Bugatti Chiron ve Rimac Nevera’yı yapacaklarını söyledi. Nevera, dünyanın en hızlı hızlanan üretim arabası.

Alıcılar, verdikleri milyonlar karşılığında tipik Bugatti özelliklerinin tasarım sınırlarını zorlayan 40 parçadan oluşan bir Bolide alıyor. Heyl, otomobilin “biçim ve işlevin simbiyozu” olduğunu söyledi. “Çok işlevsel” görünüyor çünkü aerodinamiğin akışı arabayı tam tersi şekilde şekillendirdi. Yeni Aston Martin Valkyrie benzer bir segmentli görünüme sahip.

Pist odaklı hiper otomobil, Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) standartlarına uygun ve her müşteriye uyacak şekilde şekillendirilmiş altı noktalı emniyet kemerleri ve koltuklarla birlikte gelir.

Heyl, Bolide’nin Chiron olmadan mümkün olmayacağını belirtmekte gecikmedi. Chiron’u bir üs olarak kullanmak, şirketin doğrudan Divo, La Voiture Noire ve Centodieci’ye kadar uzanan geçmişinden bir bölümü yeniden ziyaret ederek, otomobil geliştirme fırsatlarını keşfetmesine olanak tanır.

Tasarımcılarına göre otomobilin üzerindeki “X” arka lambası otomobilin aşırı doğasını simgeliyor.

Araba, Centrodieci ve Chiron Super Sport ile 8.0 litrelik bir W16 motorunu paylaşıyor. Her araçta 1.587 beygir gücü ve 1.180 pound-feet tork elde ediyor. Ancak bu rakamlar sadece 110 oktanlı yarış yakıtı kullanılarak mümkündür.

Bugatti, Bolide alıcılarına hiper otomobillerini tasarlandığı şekilde deneyebilmeleri için özel pist günleri sunmayı planlıyor.

 

Bir cevap yazın

Contact Us